כיצד נמנעה תפילה של משה קוסביצקי בהיכל התרבות בת"א
בשנת תשכ"ג ביקר משה קוסביצקי בישראל. במסגרת הופעותיו ערך את הסדרים במלון שרתון הישן. כן נערכה לראשונה תפילת מעריב וספירת העומר בהיכל התרבות בתל אביב. לאור ההצלחה הגדולה ביקש האמרגן מנחם אדיב לארגן תפילת שבת של משה קוסביצקי בהיכל התרבות במקום באהל שם

מאת: עקיבא צימרמן

משה קוסביצקי
בשנת תשכ"ג ביקר משה קוסביצקי בישראל. במסגרת הופעותיו ערך את הסדרים במלון שרתון הישן.

כן נערכה לראשונה תפילת מעריב וספירת העומר בהיכל התרבות בתל אביב. האולם היה מלא עד אפס מקום. ישבו אפילו על הרצפה. היות והיתה זאת תפילה, היתה ישיבה נפרדת לגברים ונשים, במרכז הבמה הוצב עמוד תפילה ומשה קוסביצקי הופיע בקיטל וכובע של חזן.

הוא הודיע שזאת תפילה וביקש מהקהל שיתפללו. אחר ספירת העומר הוכרזה הפסקה ומשה קוסביצקי השמיע פירקי תפילה. את התפילה ליוותה מקהלה בניצוח בן פרידמן את הקונצרט ליווה ד"ר חנן וינטרניץ.

לאור ההצלחה הגדולה ביקש האמרגן מנחם אדיב לארגן תפילת שבת של משה קוסביצקי בהיכל התרבות במקום באהל שם. הרעיון הזה נדחה על הסף וזאת משום שבעת הקמת היכל התרבות נקבע במפורש, וכך נהוג עד היום, שההיכל יהיה סגור בשבתות ובחגי ישראל. פריצת דרך חד פעמית תגרום לפתיחת ההיכל בשבתות. ואכן שמירת השבת נשמרת בהיכל עד היום.

אני העלתי בזמנו הצעה לערוך שיחזור מתפילת הסליחות הראשונות של לייב גלאנץ. כמובן לא בשעת אמירת הסליחות, אלא בראש חודש אלול.עם כמה חזנים שיבצעו את קטעי הסליחות עם מקהלה וכמובן בלי תזמורת.מתברר שהפקה שכזאת תעלה הון תועפות, אבל עדיין לא נואשתי מהראיון שלי, והאמת היא שאין הרבה חזנים שיודעים לבצע את גלאנץ כפי שצריך.

הכנתי רשימה של ששה חזנים שמתאימים להשתתף בפרויקט שכזה. כמובן שלא אגלה את השמות.שבת שלום

עקיבא צימרמן


דוא"ל: zimerman@chazzanut.org

התפרסמו 0 תגובות
© 2010 לעמותת "לשמוע אל הרינה ואל התפילה"
תנאי שימוש
דף הבית     |     אלבום     |     יצירות     |     לוח אירועים     |     מאמרים     |     חנות